Enerji

Enerji-Hakkinda

NEREDESİNİZ? ANASAYFA - Enerji-Hakkinda

ENERJİ

Enerjinin Gücü

Geleneksel elektrik üretimi; kömür, yağ ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan üretilir. Enerjinin çıkması için bu fosil yakıtların yanması gerekir ve bu proses boyunca toksik gazlar açığa çıkar ve bu da günümüzün en büyük problemleri; çevresel kirlilik ve küresel ısınmanın kaynağıdır. Ek olarak, bu kaynaklar çevreye zarar vermekle kalmayıp, miktar olarak limitlidir ve sürekli olarak kaynakların azalması birim maliyetlerinin kısa süre içinde ciddi olarak artmasına neden olmuştur.

Türkiye Güneş HaritasıGündüz Üretin, Gece de Tüketin!

Lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği ile elektrik tüketicileri kendi elektriğini üretme hakkına sahip olmuştur:
Gündüz elektrik üretilir.
Gündüz tüketiminiz karşılanır.
Üretilen fazla elektrik şebekeye verilir.
Şebekeye verilen elektrik, gece tüketimi için geri alınır.

Belirtilen süreçte, tüketicinin anlık tüketim gücüyle tesisin anlık üretim gücü düşünülerek ortaya çıkacak iki farklı olasılık aşağıda detaylandırılmıştır:

a. Üretim, tüketimden fazla ise;

Kurulu gücü 5 kWp olan bir tesisin yaz döneminde öğlen vaktinde yaklaşık 4.5 kW’lık elektrik ürettiğini varsayalım. Buna karşılık olarak, tüketicinin o an 3 kW’lık elektrik ihtiyacı olduğunu düşünelim. Bu durumda, tüketim fazlası elektrik doğmaktadır. Üretilen fazlası elektrik, çift yönlü sayaç aracılığıyla şebekeye aktarılır. Aktarılan elektrik, ilgili tarifenin ilgili saatine karşılık gelen fiyat ile dağıtım şirketi tarafından satın alınır.

b. Tüketim, üretimden fazla ise;

Tesis, gece elektrik üretmiyor olmasına rağmen, tüketicinin anlık 4 kW’lık elektrik tüketimi olduğunu düşünelim. Bu durumda, çift yönlü sayaç aracılığıyla elektrik şebekeden çekilerek, gece ihtiyacı karşılanır.

Böylece gündüz üretilen elektrikle gece tüketimi de karşılanmış olur.


.Hızlı Menü
.Iletisim
212 288 70 88
info@mertgroup.com.tr