Enerji

Güneş Enerjisi

NEREDESİNİZ? ANASAYFA - Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş, dünyamıza ve diğer gezegenlere enerji veren büyük bir enerji kaynağıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde Güneş enerjisi en çok üzerinde çalışılanı olmuştur. Güneş enerjisi teknolojileri temel olarak termal ve fotovoltaik sistemler olarak iki ana gruba ayrılır. Fotovoltaik piller, yüzeylerine gelen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir.

1

Bir güneş enerjisi sistemi 6 ana bileşenden oluşmaktadır. Sistem bileşenleri aşağıda sırasıyla özetlenmiştir:

1. Güneş Paneli

Güneş paneli, sistemin kendisine ulaşan güneş ışınlarını elektrik akımına dönüştüren parçasıdır. Özel yarı iletken yapısı sayesinde, ışınları elektron hareketine çevirerek doğru akım oluşturmaktadır. Monokristal, polikristal, ince film gibi farklı yapısal formasyonlarda bulunabilen güneş panelleri, farklı güçlere ve boyutlara sahip olabilmektedir.

2. İnvertör

Güneş panellerinden çıkan doğru akımı, alternatif akıma çevirerek tüketicinin kullanımına uygun hale getiren sistem parçasıdır. %98’in üzerinde verimlilikle çalışarak, doğru akımı alternatif akıma çeviren invertörler, sistemin beyni konumundadır. Aynı zamanda, invertör, güneş ışınım değerlerine göre, panellerin performanısını optimize eder.

3. AC Otomat

İnvertör’de oluşturulan alternatif akım tüketiciye ulaşırken arada sağlanması gereken güvenlik, AC kesicinin görevidir. AC otomat sayesinde, invertör tüketici arasındaki elektriksel güvenlik sağlanmış olur.

4. Tüketici

Paneller aracılığıyla üretilen elektriğin kullanıma sunulduğu yük, tüketicidir. Tüketici, üretilen elektriğin son kullanıcısı olarak tanımlanabilir.

5. Çift Yönlü Sayaç

Üretim noktasıyla şebeke arasında elektrik enerjisi akışını çift yönlü olarak kaydeden alettir. Çift yönlü sayaç sayesinde, sadece şebekeden çekilerek tüketilen elektrik enerjisi yerine, üretim fazlası olarak şebekeye verilen elektrik enerjisinin de kaydı tutularak mahsuplaşma sağlanır.

6. Şebeke

Elektrik enerjisinin üretim merkezinden iletim kanalları ve araçlarıyla son tüketiceye gelene kadar oluşan ağdır. Güneş enerji sistemiyle şebeke arasında, çift yönlü sayaç aracılığıyla bağlantı kurularak, fazla elektriğin gerekli şebeke elemanına bağlantısı sağlanır.

Neden Güneş Enerjisi?

 • Tükenmeyen bir enerji kaynağından faydalanmak
 • Ucuz ve Temiz bir enerjiye sahip olmak.
 • Belirli bir süre sonra üretici pozisyonuna geçmek ile beraber olabilecek ekonomik bunalımdan etkilenmemek.
 • Karmaşık bir teknolojiye ihtiyaç duymamak.
 • İşletme masraflarının fazla olmaması gibi birçok gerekçe sıralanabilir.

Bununla beraber; Ülkemizde Temmuz 2011′de temelleri atılan; Ağustos 2012′de alt yönetmelikleri tamamlanan lisanssız elektrik üretim kanunu ile elektrik tüketicileri kendi elektriklerini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretme hakkına sahip olmuştur. Ayrıca;

 • Sistem Şebekeye Bağlı Olacaktır.
 • Gündüz üretilen fazla elektrik sisteme verilecek; gece tüketimi ile mahsuplaşacaktır.
 • Ay sonunda okuma yapılacak; üretim fazla olması durumunda 13.3 $ /kW/h’tan TEDAŞ’a satılacak; tüketim fazla gelmesi durumunda mevcut tarifeden almaya devam edilecek.

Tasarruf

Artık aileniz elektrik faturası ödemiyor.
4 kişilik bir aile aylık 120 TL elektrik tüketiyor. Güneş enerjisi sayesinde aylık 40 TL elektrik satışından gelir elde ediyor. Bu sistem dışa bağımlı olmadığından ekonomik bunalımdan bağımsızdır. Kurulan sistemlerin bakım maliyeti yoktur veya cok azdır.

CO2

CO2 salınımını azaltır.
Solar enerji sistemleri, güneşten temiz ve saf enerji elde edinimi sağlar. Evinize ya da iş yerinize kurulumunu gerçekleştirdiğiniz bir solar sistem CO2 salınımını azaltır, küresel ısınma ile mücadele eder ve en önemlisi fosil yakıtlara karşı olan bağlılığı minimuma indirir.

Ekolojik

Doğayı korur.
Temiz bir enerji türüdür; çevreyi kirletici, duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi külfetleri yoktur. Solar enerji ile gerçekleştirdiğiniz projeler, çevreye karşı olan bilincinizi gösterirken nihai tüketicilerin sizi seçme nedenlerinden biri olacaktır. Bugün sürdürülebilirlik konusunda tüm uluslar arası firmaların vazgeçilmez yaklaşımı olan sosyal sorumluluk kapsamında yenilenebilir enerji; işveren, çalışan ve yatırımcıları ile geleceğin en önemli sektörü haline gelmektedir. Yenilenebilir enerji ile çok önceden atacağınız adımlar ile öncelikle 25 yıl gibi uzun bir süre enerji sarfiyatı sağlarken diğer yandan içinde bulunduğunuz sosyal çevrede kazanacağınız saygınlık, hissedar ve müşterilerinize arasında edineceğiniz prestij ve rakipleriniz karşısında bir adım önde ilerleyecek olmanız, bu yaklaşımın sadece başlangıç avantajlarıdır.

Önleminizi Şimdiden Alın!

Elektrik faturasını dağıtım şirketlerine veya indirimli elektrik sağlayan şirketlere ödeyen mesken, ticari işletme ve sanayi tarifesine tabi aboneler petrol, doğalgaz ve enflasyona bağlı olarak ilerleyen yıllarda daha yüksek faturalar ödemek zorunda kalacaklardır. PV yatırımlarında amaç elektrik faturası öder gibi belirli bir süre sisteme ödeme yapıldıktan sonra elektrik maliyetini sıfırlamak veya kayda değer tasarruf sağlamaktır.

4

Siz Zahmet Etmeyin Biz Hallederiz!

5

İnşaat & Konut

Düşük maliyetli çözümlerle binalara katma değer sağlıyoruz. Biz şirket olarak inşaat firmalarının projelerinin prestijini ve kar marjını arttırmasına katkıda bulunmanın yanı sıra insanlara nitelikli yaşam sunmayı hedefliyoruz.

Müstakil evlerin elektrik ihtiyacının tamamını karşılarken; yüksek katlı projelerde ise ortak kullanım alanlarının enerji ihtiyacını karşılayarak elektrikten kaynaklı aidat ödemelerini sıfırlamış oluyoruz. Bu tür argümanların konut satışının ve buna bağlı olarak satış değerinin artmasına yardımcı olduğunu tecrübe ettik.

8                       7

Hizmet Sektörü & Kamu

9

Marketler

Maliyetinizi düşürerek kar marjınızı arttırıyoruz. Elektrik faturanızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Oteller

10

Müşterilerinize çevre dostu kaliteli bir tatil sunuyoruz. Müşterilerinizi yeşil enerjiyle tanıştırmanın gururunu yaşayın!

Çiftlikler

11

Şehirden uzak yerleşim ve üretim bölgelerine ulaşıp, hayatınızı kolaylaştırıyoruz. Boş arazinizin üzerinde elektrik üretebilirsiniz.

Depolar

12

İş alanlarınızın etrafında ki uygun boş alanları sizin için değerlendiriyoruz. Fazla ürettiğiniz elektriği şebekeye satabilirsiniz.

Seralar

13

Üretim bölgenizin için gerekli enerjiyi seranızın çatısında kendiniz üretebilirsiniz. Güneşin faydalarını her yönüyle kullanın!

Sanayi

14

Fabrikalarınızın elektrik giderlerini azaltıyor, ürünlerinizi “Yeşil” ürünlere dönüştürüyor, sürdürülebilir enerji ihtiyacınıza destek oluyoruz.

ENERJİ VERİMLİ VE ÇEVRECİ ÜRÜNLER

İşletmelerin sosyo-ekonomik bir varlık olduğunu ve tüketicilerin davranışlarına göre ayakta kaldığını unutmamız gerekir. İşletmeler çevre bilincinin önem kazanmasıyla birlikte, üretim ve pazarlama stratejilerini buna bağlı olarak değiştirmeye başladılar. Doğayla barışık ürünlerin tasarımı ve satışıyla birlikte, Green Marketing yani Yeşil Pazarlama kavramı doğdu. Doğa dostu anlayışının bir kurum kültürü olarak benimsenmesi hızla yayılmaya başladı. Bu yüzden kendi sektöründe daha öncü olabilmek ve rekabette fark yaratabilmek için, bütün şirketler çevre dostu ürün ve stratejiler geliştirmeye başladı. Bu adımda integreen olarak sizi çevre dostu yaklaşıma davet ediyoruz ve sizi müşterilerinizle yakınlaştırıyoruz

LEED Sertifikası ve Enerji Verimliliği

LEED SERTİFİKASI NEDİR?

Binalarda çevre dostu ve enerji tasarrufu yapan uygulamaların artması ile yeşil binalar ile ilgili standartlaşma ve sertifika verilmesi gündeme gelmiştir. Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterler listesidir.

LEED sürdürülebilirlik konularında 6 ana alanda tüm binayı incelemektedir;

 • Sürdürülebilir Araziler (14 puan)
 • Su kullanımında etkinlik (5)
 • Enerji ve Atmofer (17)
 • Malzeme ve Kaynaklar (13)
 • İç Hava Kalitesi (15)
 • İnovasyon ve Tasarım (4 artı 1 de tasarımda LEED sertifikalı profesyonel kullanmak)

LEED aşağıdakileri desteklemek için oluşturulmuştur:

 • Bütün binanın tasarımında çevre dostu olmayı desteklemek
 • Bina endüstrisinde çevre dostu olmak konusunda liderlik yapma
 • Çevre Dostu Olma rekabetini artırma
 • Çevre Dostu Tüketimde tüketiciyi bilinçlendirme
 • Bina endüstrisini transfer etmek

 

 

 

 

 


.Hızlı Menü
.Iletisim
212 288 70 88
info@mertgroup.com.tr